Jak przygotować dziecko na pierwsze kolonie?

dziecko na koloniach

Wysłanie dziecka na kolonie lub obóz po raz pierwszy, to bardzo trudna decyzja. Ważne jest, żeby była ona podejmowana wspólnie przez Ciebie - rodzica oraz Twoje dziecko.
Sytuacja ta wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno dziecka jak i samego siebie.

Przygotowanie dziecka na kolonie

Upewnij się, że Twoje dziecko chce jechać na kolonie - czasem warto poczekać jeszcze jeden rok, niż wysyłać dziecko na siłę i narazić je na niemiłe wspomnienia zrażając do tej formy wypoczynku na całe życie. Nie ma konkretnego wieku, w którym najlepiej wysyłać dzieci na kolonie. Bywa, iż sześcio-, siedmiolatkowie bardzo chętnie wyjeżdżają, ale bywa i tak, że dziewięcio-, dziesięciolatkowie nie chcą jeździć na kolonie dla dzieci. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Twojej pociechy!
Dokładnie wytłumacz dziecku różnicę między koloniami dla dzieci a obozem młodzieżowym - tak by jego wybór był jak najbardziej świadomy.
Wspólnie z dzieckiem wybierz miejsce i formę wypoczynku – najlepiej, jeśli pierwsze kolonie czy obóz dziecko spędzi stosunkowo niedaleko od domu (2 do 3 godzin samochodem). Forma, jaką wybierzecie powinna interesować dziecko a nie Ciebie. Ważne jest, aby dziecko uczestniczyło w wyborze miejsca swojego wypoczynku. To pierwszy krok do jego zadowolenia z wyjazdu.
Wspólnie ustalcie zasady odwiedzin dziecka - dobry organizator kolonii ma ustalone dni odwiedzin rodziców, w które dzieci są na terenie ośrodka. Ważne jest, żeby kwestię odwiedzin ustalić wcześniej i trzymać się wspólnej umowy. Niedopuszczalne jest obiecanie dziecku przyjazdu i niedotrzymanie słowa. Takie zachowanie burzy zaufanie dziecka do rodzica, narusza poczucie jego bezpieczeństwa i uczy, że nie ma konieczności dotrzymywania danego słowa.
Wspólnie omówcie obawy dziecka związane z pierwszym wyjazdem na kolonię lub obóz – nowa sytuacja u wszystkich ludzi budzi pewne obawy. Są one tym większe, im większą niewiadomą jest to, co ma nas spotkać. Dzieci najczęściej oprócz rozłąki z rodzicami i domem obawiają się samotności, braku akceptacji rówieśników oraz tego, że w przypadku jakiegoś problemu pozostaną zdane same na siebie.
Opowiedz dziecku o tym jak wyglądają kolonie i obozy (co się robi na kolonii, organizacja dnia, podział na grupy itp.) oraz o miejscu w którym będzie (miejscowość, budynek, pokoje, wycieczki itd.).
Zaakcentuj dziecku, że wychowawca na kolonii będzie najbliższą osobą, do której będzie mogło zwrócić się z każdym problemem i na pewno otrzyma pomoc.
Zapewnij dziecko o możliwości codziennego kontaktu telefonicznego z Tobą - optymalne rozwiązanie, to 1 telefon dziennie po kolacji. Rozwiązując za dziecko jego problemy telefonicznie hamujesz jego rozwój umiejętności społecznych oraz budujesz w nim przekonanie, że samodzielnie nie jest w stanie sprostać nawet drobnym przeszkodom napotykającym je każdego dnia. Pamiętaj – czym innym jest udzielanie wsparcia a zupełnie czym innym pozbawianie dziecka myślenia przez myślenie za niego! Ponadto częste kontakty telefoniczne wzmacniają tęsknotę za rodziną oraz uniemożliwiają dziecku wejście w „życie kolonijne” i integrację z grupą.
Pohamuj się przed negatywnymi komentarzami dotyczącymi umiejętności i samodzielności dziecka typu „Jak ty sobie sam poradzisz?”, „Jak Ty utrzymasz tam porządek, skoro we własnym pokoju masz tak brudno?”, „Pewnie pogubisz połowę rzeczy…” itp. Wszystkie umiejętności, które mamy, nabywaliśmy stopniowo w ciągu życia. Tak samo jest z naszymi dziećmi. Nikt od urodzenia nie potrafił sprzątać, samodzielnie organizować sobie czasu itd. Można powiedzieć, że wyjazd na kolonię jest w tej kwestii „intensywnym kursem” dla dziecka. Zobaczysz, że po każdym następnym wyjeździe dziecko będzie bardziej samodzielne i zorganizowane.
Przetrenuj wcześniej w domu samodzielne dobieranie stroju, ścielenie łóżka, utrzymanie porządku, pakowanie i rozpakowywanie walizki – z takim przygotowaniem dużo łatwiej poradzi sobie w realnej sytuacji. Do nabycia nowych umiejętności nie wystarczy samo mówienie o tym, jak należy to zrobić. Niezbędny jest trening praktyczny!
Przygotuj dziecku listę rzeczy, które zabiera ze sobą (najlepiej w 2 egzemplarzach na wypadek, gdyby jeden zaginął) – zmniejszy to stres dziecka i Twój własny związany z możliwością zagubienia rzeczy.
Przetrenuj wcześniej spanie poza domem bez rodziców – mogą to być noclegi u babci, cioci, kolegi/koleżanki itp. Po takim treningu dziecko dużo łatwiej zniesie rozłąkę z rodziną, będzie wiedziało, że dzień i noc bez rodziców, to nie koniec świata oraz, że po powrocie rodzice nadal będą i tak samo mocno będą kochali dziecko.
Dokładnie przemyśl jaką kwotę kieszonkowego dasz dziecku i omówcie sposób jego wydawania – jaka suma dziennie jest optymalna, na co dziecko może wydawać pieniądze, gdzie będzie je trzymało (najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie i wypłacanie pieniędzy przez wychowawcę – zabezpiecza to przed zgubieniem lub kradzieżą). Nie dawaj dziecku zbyt dużej kwoty – unikniesz dzięki temu kształtowania niewłaściwego stosunku do pieniędzy oraz próbie pozyskiwania uznania rówieśników dzięki pieniądzom. Każda wyraźna różnica między Twoim dzieckiem, a innymi dziećmi na kolonii/obozie może zbudować dystans między nim, a resztą grupy i utrudnić pozytywne kontakty z innymi.
Nie pozwalaj dziecku zabrać ze sobą zbyt cennych rzeczy – może to budzić zazdrość innych dzieci. Dodatkowo istnieje duże ryzyko utraty ich przez zgubienie lub kradzież. Wyjazd na kolonię/obóz ma m.in. pobudzić społeczny rozwój dziecka – wyposażanie go w sprzęty elektroniczne go gier (np. PSP) izoluje dziecko od grupy. Takie gry ma dziecko na co dzień w domu, nie ma za to zabawy i przygody z wieloma rówieśnikami. Jeżeli dziecko ma spędzić czas na graniu na sprzętach elektronicznych, to równie dobrze może grać w domu, nie musi w tym celu wyjeżdżać na kolonię.
Kształtuj w dziecku postawę serdeczności do innych osób – uśmiech, miłe słowo i serdeczność mają „magiczne działanie”- sprawiają że inni nas lubią i chętnie przebywają w naszym towarzystwie. Taka postawa pomoże dziecku zdobyć nowych znajomych, miło spędzić z nimi czas i zmniejszy ryzyko nieporozumień i konfliktów.
Przed wyjazdem zwróć uwagę na zasady zachowania higieny osobistej (toaleta poranna i wieczorna, prysznic, zmiana bielizny i ubrań, pozostawianie po sobie czystości w toalecie itd.). Dzieci, podobnie jak dorośli wrażliwe są na niemiłe zapachy. Nie dbając o higienę dziecko naraża się na odtrącenie i wyśmiewanie przez rówieśników. Pamiętaj, że wyrobienie w dziecku właściwych nawyków higienicznych nie stanie się samodzielnie bez Twojego udziału. Często bywa tak, że kiedy na kolonii dzieci nie mają nadzoru rodziców, zapominają o zasadach utrzymania higieny. Ćwicz w dziecku samokontrolę. Czynności codziennie wykonywane wejdą dziecku w nawyk. Staraj się nie wyręczać dziecka i pobudzać jego samodzielność w tym zakresie (możecie np. wspólnie przygotowywać bieliznę i ubrania na następny dzień – jeżeli nie będzie uczestniczyło w tych czynnościach, nie staną się one jego nawykiem i na kolonii/obozie będzie miało z tym trudność).
Spakuj dziecku odpowiednią ilość rzeczy:

  • Pamiętaj, żeby ilość bielizny była większa niż ilość dni na kolonii na wypadek częstszego zabrudzenia (np. zamoczenia skarpetek) - dzięki temu zapobiegniesz dodatkowemu niepotrzebnemu stresowi dziecka.
  • Włóż do walizki także odpowiednią ilość odzieży na różną pogodę dostosowaną do miejsca i charakteru wyjazdu. Niezmiernie ważne jest także wygodne obuwie. Koniecznie spakuj dziecku dodatkową parę butów na wypadek przemoczenia!
  • Nie zapomnij o dodatkowym małym plecaku niezbędnym do wycieczek i wędrówek podczas kolonii. Nie pakuj dziecku podręcznej torby na ramię! Podczas chodzenia jest ona niewygodna, ma mniejszą pojemność i - co najgorsze – noszenie jej negatywnie wpływa na kręgosłup dziecka.
  • Spakuj odpowiednią ilość rzeczy – tyle, żeby wystarczyło na cały pobyt. Bagaż powinien mieć taką wielkość i wagę (po spakowaniu), żeby dziecko samodzielnie było w stanie się z nim poruszać i jego podnieść. Dobrze sprawdzają się walizki na kółkach. Pamiętaj, że opiekunowie mają pod opieką kilkanaścioro dzieci, którym muszą zapewnić bezpieczeństwo (fizycznie niemożliwe jest noszenie bagaży za dzieci).

Jeżeli masz córkę w wieku powyżej 10 lat, zabezpiecz ją w środki higieniczne na wypadek wystąpienia miesiączki. Pamiętaj, że nawet, jeżeli do tej pory nie miała jeszcze pierwszej menstruacji, może ją dostać właśnie podczas pobytu na kolonii. W takiej sytuacji ważne jest nie tylko zabezpieczenie środków higienicznych, ale przede wszystkim odpowiednie (teoretyczne i praktyczne) przygotowanie dziecka na taką ewentualność.
Dobrym pomysłem jest wysłanie dziecka na pierwsza kolonię wspólnie z kolegą/koleżanką lub rodzeństwem – da to gwarancję dziecku, że już na starcie będzie lubiane i akceptowane bynajmniej przez jedną osobę. Zmniejszy to u dziecka poziom lęku przed tym co nowe i nieznane oraz obaw przed brakiem akceptacji przez inne dzieci.
Zaproponuj dziecku zabranie ze sobą niedużej maskotki - w trudnych chwilach tęsknoty będzie ona swoistym „zastępstwem bliskiej osoby”, do którego dziecko będzie mogło się przytulić lub choćby potrzymać w ręce. Czasami dziecko może wstydzić się zabrać ze sobą maskotę. Można wówczas zaproponować małą maskotkę - breloczek, którą wcześniej zakupicie specjalnie na okoliczność wyjazdu (ważne by zakup odbył się jakiś czas wcześniej, po to żeby dziecko zdążyło „zaprzyjaźnić się” z nową maskotką).
Nie rozmawiaj przy dziecku o własnych obawach związanych z jego wyjazdem na kolonie lub obóz - „rozpraw się z nimi” i postaraj się nie okazywać własnego niepokoju dziecku, bo w ten sposób wzmacniasz w nim lęk. Pamiętaj, że dzieci „jak gąbki” chłoną nie tylko to, co mówimy, ale przede wszystkim to co okazujemy własnym zachowaniem, mimiką, gestem. Dzieci błyskawicznie odczytują emocje swoich bliskich.

Pamiętaj, że właściwe przygotowanie pociechy do wyjazdu pozwoli jej cieszyć się wakacjami kolekcjonując niezwykłe wspomnienia oraz zdobywając nowe, cenne umiejętności.
Kwestia przygotowania siebie do wyjazdu dziecka została poruszona w osobnym artykule. Zachęcamy do lektury.

Komentarze

Przed każdymi wakacyjnymi wyjazdami czy posłaniem naszego dziecka na kolonie zastanawiamy się czy wszystko spakowaliśmy czy wszystko mamy. Tak drodzy rodzice to my jesteśmy odpowiedzialni i chcemy odpowiadać za nasze pociechy nasze skarby i nie znieśli byśmy faktu że na wyjezdzie coś się przydarzyło naszemu dziecku a my dowiadujemy się o tym dopiero po dwóch godzinach , nie możemy przekazać żadnych ważnych informacji na temat naszego dziecka . Dlatego już dziś prócz kremu z filtrem i czapeczki z daszkiem wyposaż swoje dziecko w OPASKĘ RATUNKOWĄ SOS która pozwoli ci na spokojne myśli że zrobiłeś na prawdę wszystko by twoje dziecko wróciło do domu bezpiecznie . Zapraszam na stronę www.opaskiratunkowe.pl i zamów opaskę sobie i swojemu dziecku .